Parafia Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy

Historia

Kościół wybudowano w 1905 r. w stylu neogotyckim dla gminy ewangelickiej o wymiarach 34,9×18,4m. Świątynia posiada drewniany strop zdobiony kasetonami. Dnia 2 lutego 1945 roku Komitet Obywatelski Miasta Bydgoszczy przekazał uszkodzoną działaniami wojennymi świątynię Kościołowi katolickiemu. Początkowo kościół pozostawał pod zarządem parafii św. Trójcy jako kościół filialny. Poświęcenie kościoła miało miejsce 15 czerwca 1945 roku.

Dnia 24 sierpnia 1946 roku dekretem Kardynała Augusta Hlonda została ustanowiona parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Dekret wszedł w życie 1 października 1946 roku. Po erekcji parafii wnętrze przystosowano do sprawowania liturgii katolickiej. Dnia 7 grudnia 1947 roku ustawiono w prezbiterium nowy ołtarz główny wykonany przez rzeźbiarza Kazimierza Lipińskiego. Ma on formę tryptyku ludowego i wykonany jest z drewna dębowego, a płaskorzeźby z lipowego. Część środkowa to płaskorzeźba Jezusa Miłosiernego, po lewej stronie znajduje się płaskorzeźba św. Andrzeja Boboli, a po prawej św. Marii Magdaleny.

W miarę jak rozrastało się Osiedle Błonie, Jary i Wilczak wyłoniły się z parafii Miłosierdzia Bożego nowe parafie:

1971 r. parafia pw. Chrystusa Króla na Błoniu
1973 r. parafia pw. Matki Bożej z Góry Karmel
1984 r. parafia pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej

24.04.1991 r. decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przekazano kościół jak i działkę, na której znajduje się plebania, na własność parafii.

Plebania wybudowana została w latach 1957-1961. W 1964 roku dotychczasowy obiekt gospodarczy znajdujący się za kościołem został przekształcony na obiekt katechetyczny, w którym przez pewien czas funkcjonowała kaplica. Później dobudowano jeszcze jedną salę. Obiekt nosi nazwę “Betania” i jest miejscem spotkań grup katechetycznych i Wspólnot parafialnych.

Księgi metrykalne:
– ochrzczonych, małżeństw, zmarłych 1 października 1946 r.